 |
|
|
| Raderade hårddiskar behåller information |
| |
Under förra året ersattes 150 miljoner hårddiskar runt om i världen. Inte många försäkrade sig om att innehållet var ordentligt raderat. Det framgår av en rapport från MIT, Massachusetts Institute of Technology som redovisas i senaste numret 3/2003 av Forskning&Framsteg.
Det framgår bland annat att mycken känslig information blir kvar och kan återskapas. Att detta är möjligt klandrar man Microsoft och Apple för som man menar inte är tillräckligt effektiva med sina filraderingsprogram. Någon förändring kan man inte vänta förrän kunderna kräver det, hävdar man.
Ett svensk företag Aurora IT Systems i Täby arbetar med att återställa oavsiktligt raderad information och att radera hårddiskar effektivt. Där hävdar man attvill man vara fullständigt säker på att hårddisken är raderad ska man slå sönder den eller utsätta den för höga elektromagnetiska fält.
Läs mer på www.fof.se
|
| |
|
|
| |
|
|
|